Joulu tulee ja koululaisryhmäläiset kirjotitivat yhteisen tarinan yhtä sosiaalista kirjoittamismenetelmää käyttäen. Susanna-opettaja oli tuonut kuvia jouluisesta “silent bookista” eli kirjasta, jossa ei ole tekstiä ollenkaan. Aluksi järjestimme kuvat uuteen järjestykseen. Lapset juttelivat hienosti, miksi tarinan pitäisi alkaa tietystä kuvasta ja jatkua tietyllä kuvalla. Hahmottelimme sanallisesti pientä juonen runkoa tarinalle, mutta kirjoitushommiin päästessämme tarina alkoi kuitenkin elää omaa elämäänsä.

Laitoimme kuvat järjestyksessä kiertämään seiniä ja valkoisen, tyhjän paperin sen alle. Jokainen valitsi kuvansa ja kynänsä ja kirjoitti kuvastaan ensimmäisen lauseen. Sen jälkeen lähdimme kiertämään myötäpäivään ja jatkamaan tarinaa jokaisesta kuvasta.

Lopputulos oli hämmästyttävän hieno kokonaisuus! Ensi kerralla pikkujouluissa luemme tarinan pienemmille suomikoululaisille ja toivottavasti myös vanhemmat pääsevät nauttimaan tarinastamme. Tunnin lopussa monet oppilaista kertoi, että tarinan kirjoittaminen tällä tavalla oli todella mukavaa. 

Share This