Barcelonan Suomi-koulu etsii opettajia ja apuopettajia lukuvuodeksi 2022–23 seuraaviin ryhmiin:

– Mini- ja esikouluryhmään (3–6 -vuotiaat)

– Koululaisryhmään (7–12 -vuotiaat)

– Kielitaitoryhmään (13–18 -vuotiaat)

Etsimme mini- ja esikouluryhmään henkilöitä, joilla on kokemusta pienten lasten kanssa työskentelystä, esim. päiväkodista, kerhosta tai harrastusryhmistä. Toivomme myös hakijoita, joilla on työkokemusta lastenhoitajana tai tehtävään sopiva koulutus.

Koululaisryhmään etsimme henkilöitä, joilla on kokemusta opetustyöstä, hyvä valmius opettaa suomen kieltä alakouluikäisille tai tehtävään sopiva koulutus. 

Kielitaitoryhmään etsimme henkilöä, jolla on kokemusta opetustyöstä yläkoulu- ja lukioikäisten parissa, tehtävään sopiva koulutus tai erityinen kiinnostus suomen kieleen ja sen opettamiseen monimuotoisesti.

Barcelonan Suomi-koulun tarkoituksena on tukea ja kehittää Kataloniassa asuvien suomalaisten lasten ja nuorten suomen kielen taitoja sekä suomalaisen kulttuurin tuntemusta. Opettajana olet vastuussa omasta ryhmästäsi apuopettajan kanssa. Kaikissa tehtävissä on oleellista sitoutua Suomi-koulun toimintaan vähintään lukuvuoden ajaksi (syyskuu 2022 – kesäkuu 2023). Tehtäviisi kuuluu aktiviteettien ja opetuksen suunnittelu sekä toteutus yhdessä muun tiimin kanssa. Toivomme, että pidät lasten kanssa työskentelystä, tulet hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa,  olet luotettava ja täsmällinen. 

Ryhmät kokoontuvat parillisten viikkojen lauantaisin klo 11:00-13:00 First Page –kielikoulun tiloissa osoitteessa C/ Viladomat 94 (Barcelona). Opettajilla on mahdollisuus osallistua Opetushallituksen järjestämään lyhytkoulutukseen Helsingissä/etänä, myös muita koulutusmahdollisuuksia on myöhemmin tarjolla. Pyydämme lähettämään hakemukset osoitteeseen suomikoulu.barcelona@gmail.com. Lisätietoja tehtävästä sähköpostitse.

Share This