Suomi-koulumme pyörähti käyntiin ja koululaisryhmä sekä kielitaitolaiset pääsivät tutustumaan vihdoinkin toisiinsa! Mukana on monta tuttua, mutta myös monta uutta kasvoa. Tulevasta vuodesta tulee taatusti mielenkiintoinen ja mahtava!

Ensimmäisen kerran kunniaksi teimme perinteisten nimileikkien ja vihkojen koristeluiden lisäksi VAAHTOKARKKIHAASTEEN. Haasteen ideana on rakentaa torni, jonka huipulle tulee vaahtokarkki. Tornin rakennusmateriaaleina on 20 spagettitikkua sekä pala narua ja pala teippiä. Aikaa ryhmillä on tasan 18 minuuttia saada aikaiseksi edes jonkinlainen hökötys, joka kannattelee vaahtokarkin painon.

“Saadaanko me sitten syödä se vaahtokarkki?” on aina ensimmäinen ja tärkein kysymys vaahtokarkkihaasteen alkaessa, mutta joka nopeasti unohtuu työn tuoksinassa. Suomi-kouluun tämä haaste on erityishuippu, sillä siitä ei selviä kommunikoimatta. Haaste jopa pakottaa lapset puhumaan keskenään suomea, jolloin ujous puhumiseen katoaa kuin itsestään.

Miten Barcelonan Suomi-koulun oppilaat sitten pärjäsivät haasteessa? Toinen ryhmä…noh… ei saanut sitten mitään aikaisesksi, mutta toinen ryhmistä sai aikaiseksi rakennelman, joka oli ehkä yksi upeimmista vaahtokarkkihaastetorneista, mitä olen koskaan nähnyt! Pystyimme jopa siirtämään sitä ilman, että se kaatui! Upeaa työtä ja kommunikointia!  

Mitähän haastetta sitä seuraavalle kerralle keksisi? 

Share This